Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ejakulace

Ejakulace (z latinského eiaculatio [e:jakula:tio:] - vymrštění) je proces prudkého vypuzení spermatu ze ztopořeného penisu v několika rychle po sobě jdoucích výstřicích, obvykle doprovázené orgasmem v důsledku sexuální stimulace penisu. Ejakulace může nastat též samovolně během spánku (viz poluce) nebo stimulací prostaty. Ejakulace penisu je obvyklá pouze při jeho erekci. Někteří vědci tvrdí, že častá ejakulace může snížit riziko výskytu rakoviny prostaty.[1]

 

Průběh

Zatímco erekce je pod vlivem parasympatiku, ejakulace a jevy doprovázející ejakulaci jsou pod vlivem sympatiku.

] Emise

První fází ejakulace je emise, což je vytlačení testikulární tekutiny z nadvarlete přes chámovod, semeninální váčky cestou ductus ejacualtorius do prostatické části močové trubice (urethry) a z ní do zadní části penisové části močové trubice. Na emisi se podílí hladká svalovina chámovodu a semenných váčků. Kontrahuje se po aktivaci ze sympatických eferentních vláken z tzv.ejakulačního centra v míše, které se nachází v bederních segmentech sympatiku (L2-L3). Sympatikus také působí na hladkou svalovinu prostaty, která svými kontrakcemi jednak obohatí testikulární tekutinu o sekret z vlastních žláz, jednak se spolupodílí na emisi, neboť močová trubice prochází i prostatou.

 Vlastní ejakulace

Po emisi nastává vlastní ejakulace, která je doprovázena značným pohlavním vzrušením. Ejakulace je uskutečněna hladkými svaly, které se účastní emise (viz výše), hladkým svalstvem močové trubice a stahy kosterních svalů musculus bulbocavernosus a m.ischiocavernosus. Před ejakulací nastane kontrakce vnitřního svěrače močového měchýře, který je z hladké svaloviny. Kromě vrcholného pohlavního vzrušení dochází vlivem sympatiku ke zvýšení srdečního výkonu (zvýšení srdeční frekvence, systolického objemu), tlaku, dýchací frekvence a zvýšení tonusu kosterního svalstva. Vlivem zvýšené svalové činnosti nastává pocení.

 Orgasmus a vzrušení

Pohlavní vzrušení (pro orgasmus to platí ještě více) je téměř vždy pro muže velmi příjemné a uspokojující. Maximální pohlavní vrušení se označuje jako orgasmus. Užívá se francouzský termín la petite mort ("malá smrt"). Každý z výstřiků je spojen s vlnou sexuální rozkoše, zejména na penisu a v okolní krajině. První a druhý stah svalstva chámovodu a močové trubice je obvykle nejsilnější a vypudí z těla největší objem spermatu. Každý další stah je poté provázen menším množstvím spermatu a slabší vlnou vzrušení. Během ejakulace někteří muži vydávají neúmyslné zvuky jako vzdechy nebo dokonce výkřiky, někteří zažívají stahy svalů na různých částech těla, zřídka po celém těle, pravidelně však stahy řitního svěrače.

 Ejakulát

Hlavní článek: Ejakulát

Ejakulát je tekutina, která je při ejakulaci vystříknuta ven. Je husté konzistence. Ejakulát je průhledný až bílý. Nejdůležitější součástí ejakulátu jsou spermie. Kromě spermií se v ejakulátu nachází i podpůrné látky pro spermie (fruktóza, vitamin C aj.), látky umožňující proces oplození jako prostaglandiny a různé bílkoviny apod. Má optimální pH pro spermie (mírně zásadité). Základ ejakulátu tvoří testikulární tekutina, tj.tekutina z nadvarlete obsahující spermie. Ke složení ejakulátu významně přispívají žlázy mužské pohlavní soustavy: žlázy seminálních váčků, prostatické žlázy, bulbourethrální (Cowperovy) a urethrální žlázy.

 

********************************_Nově přidáno dne 7.4.2010_************************************

Předčasná ejakulace? Poděkujte genům


Studie téměř dvou set holandských mužů prokázala, že ti, kdo trpí nepříjemným problémem zvaným „předčasná ejakulace“, mají určitou verzi genu, který kontroluje hormon serotonin.
13. října 2008

Soulož se stopkami
Ti muži, kterým byl tento gen v těle zjištěn, pravidelně ejakuovali v průměru dvakrát rychleji než ti, kdo genem nedisponují.

„Úroveň serotoninu je tím, co ovlivňuje rychlost ejakulace,“ tvrdí vědci z Utrechtské univerzity v článku publikovaném v prestižním časopise Journal of Sexual Medicine.

Studie se účastnilo celkem 89 mužů trpících předčasnou ejakulací, a to od svého prvního sexuálního styku až do současnosti. Tedy žádní zajíčkové, kteří se lekli rychlosti první soulože a běželi s tím za doktorem.

Jejich partnerky a manželky dostaly úkol trvající měsíc: měly stopovat čas od začátku do konce soulože. Koncem se samozřejmě rozumí výron semene.

Tyto výsledky byly porovnány se zhruba stejnou skupinou mužů, kteří si nikdy na předčasnou ejakulaci nestěžovali. Zjistilo se, že u první skupiny je hormon serotonin v mozkové části ovlivňující ejakulaci méně aktivní. To znamená, že u těchto mužů se nervové signály nepřenášejí zcela správně.

Dobří tenisté a hráči
„Odporuje to domněnce, která platila celé roky – že primárním činitelem předčasné ejakulace jsou psychické problémy,“ řekl k výzkumu doktor Waldinger.

Zjištění také znamená, že by mělo být možné předčasnou ejakulaci řešit genovou terapií. V některých případech ale skutečně může jít o psychologický problém. Například tehdy, když předčasná ejakulace nastává pouze s určitou partnerkou.

Z výzkumu také vyplynulo, že lidé trpící předčasnou ejakulací, mají obvykle velice rychlé reflexy. „Může jít například o skvělé tenisty nebo hráče počítačových her,“ stojí ve zprávě.

Předčasná ejakulace není vůbec minoritním problémem. Stěžuje si na ní až třetina všech mužů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář